"To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza

Data publikacji: 28.03.2024 21:54
Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 13:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Słuchowisko Marty Rebzdy zatytułowane "To słowo" z nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024
Słuchowisko Marty Rebzdy zatytułowane "To słowo" z nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024, Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Historia o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej. Opowieść o niezwykle ważnej roli, jaką odegrali ratujący dzieci Róża i Jan Zamoyscy. Przesiedlenia w ramach wielkiej akcji (tzw. Grossaktion) były najbrutalniejszymi działaniami niemieckiej administracji na terenie Zamojszczyzny i miały "oczyścić teren" z Polaków pod niemiecką kolonizację. Ze 171 wsi, wysiedlono około 60 tys. osób, z których ponad 30 tys. trafiło do obozów przejściowych. Słuchowisko wyróżnione nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama". Reżyseria: Waldemar Modestowicz. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Muzyka: Piotr Moss. Obsada: Danuta Stenka, Anna Dereszowska, Leon Charewicz, Piotr Grabowski, Mateusz Rusin, Jakub Kordas, Paweł Brzeszcz, Wojciech Melzer, Sławomir Grzymkowski, Sławomir Orzechowski. 

Podczas BBC Audio Drama Awards przyznawane są wyróżnienia dla najlepszych aktorów, pisarzy, producentów i projektantów dźwięku, przybliżających formę słuchowisk – dramatów audio. 

"To słowo" to historia o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny, do których doszło w czasie okupacji niemieckiej. Opowieść o niezwykle ważnej roli, jaką odegrali ratujący dzieci Róża i Jan Zamoyscy.


POSŁUCHAJ

37:18

"To słowo" Nagrodzone słuchowisko Marty Rebzdy (Jedynka)

 

Przesiedlenia w ramach wielkiej akcji (tzw. Grossaktion) były najbrutalniejszymi działaniami niemieckiej administracji na terenie Zamojszczyzny i miały na celu całkowite "oczyszczenie terenu" z Polaków pod niemiecką kolonizację. Ogółem, ze 171 wsi, wysiedlono około 60 tys. osób, z których ponad 30 tys. trafiło do obozów przejściowych.

29 czerwca 1943 roku z Tarnogrodu wysiedleni zostali bracia (Ryszard – 9 lat, Henryk – 7 lat, Marian – 5 lat, Stanisław – 3 lata) Mulawa wraz z rodzicami (Michaliną i Andrzejem). Po kilku dniach trafili oni do obozu przejściowego w Zwierzyńcu.

Róża i Jan Zamoyscy, widząc, w jak tragicznym położeniu znalazły się rodziny z dziećmi, wystarali się o możliwość dostarczania na teren obozu gorącej zupy oraz butelek z mlekiem dla najmłodszych. Wkrótce potem, na skutek próśb żony, ordynat zdecydował się na ryzykowne rozmowy z lubelskim gestapo oraz z szefem policji i SS Odilo Globocnikiem, w wyniku czego uzyskał jego zezwolenie na odebranie młodszych dzieci z obozu.

W sierpniu 1943 roku Róża i Jan Zamoyscy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci, które z czasem wróciły do swoich rodzin lub krewnych. W ich gronie znaleźli się Marian i Stanisław Mulawa.

Marta Rebzda "To słowo"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Moss

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska.

Obsada: Danuta Stenka, Anna Dereszowska, Leon Charewicz, Piotr Grabowski, Mateusz Rusin, Jakub Kordas, Paweł Brzeszcz, Wojciech Melzer, Sławomir Grzymkowski, Sławomir Orzechowski.

Chór męski: Marcin Przybylski, Jakub Szydłowski, Krzysztof Godlewski, Janusz Godzina, Maciej Kozakoszczak, Mikołaj Kłosiewicz

Dzieci: Maciej Parzonka, Damian Redka, Bartek Paprocki, Olek Kotowski

Muzyka w wykonaniu:

Adam Bogacki - kontrabas, Dominik Płociński - wiolonczela, Marcin Woźniak - klarnet, 

Paweł Jarzęcki - aranżacja i edycja partytur i głosów instrumentalnych i chóralnych

Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła, zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.
Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Na słuchowisko zaprosiliśmy w czwartek (28.03) tuż po godz. 21.00 w Programie 1 Polskiego Radia.

kh/wmkor/mg

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.